Baza wiedzy: Mocniej i dalej z WisyCom (LFA, BFA, MPA4, PAW)

Wyobraźmy sobie pracę w plenerze. Nagrywamy serial, scenę w filmie i… okazuje się, że nie możemy podejść z naszymi odbiornikami mikrofonów bezprzewodowych bliżej planu zdjęciowego. Zaczynają się zaniki sygnału RF, co od razu zauważamy na naszych odbiornikach rackowych lub przenośnych ENG. Scena musi być nagrana, ale bez możliwości zmniejszenia odległości/dystansu między nadajnikiem a odbiornikiem.

LFA

Firma WisyCom wychodzi naprzeciw użytkownikom produkcji plenerowych proponując swój flagowy model aktywnej anteny szerokopasmowej LFA.

        

Gwarantujemy, że po pierwszym użyciu tych anten z odbiornikami WisyCom (np. MRK980) lub zestawami odbiorników firm trzecich (Shure, Sennheiser), zakochacie się w tych antenach. Widząc stabilność RF i możliwość selekcji pasma do odbioru sygnału z nadajników, będziecie chcieli używać tylko anten LFA do produkcji plenerowych. Antena posiada NISKOSZUMNY wzmacniacz mocy oraz zestaw filtrów umożliwiający ograniczenie odbioru częstotliwości tylko dla swojego pasma pracy.

Oto najważniejsze parametry anten LFA:

 • Bardzo szerokie pasmo odbioru : 410-1300 MHZ (1.3GHz)
 • Wzmocnienie do maks. +27dB (krok 1dB)
 • Tłumienie -12 dB (krok 1dB)
 • Zestaw trzech filtrów HP oraz LP
 • Możliwość zdalnej kontroli wzmocnienia/tłumienia oraz banku filtrów anteny LFA po kablu koncentrycznym przy użyciu spliterów firmy WisyCom (MAT288/SPL2216)
 • Konstrukcja przystosowana do pracy we wietrznych miejscach
 • Wodoodporność
 • Wzmocnienie anteny bez użycia wzmacniacza BFA: typowo 7dBi
 • Szerokość wiązki: 3dB
 • Płaszczyzna pozioma pracy: 120◦
 • Płaszczyzna pionowa pracy: 90◦

Poniżej charakterystyka pracy anteny:

 

BFA

Jeśli ktoś posiada już swoje pasywne anteny i nie chce się ich pozbywać, to WisyCom proponuje rozwiązanie w postaci wzmacniacza BFA wpiętego w tor odbiorczy.

BFA integruje unikalny zestaw filtrów wraz ze wzmacniaczem o niskim poziomie szumów. Filtry i wzmocnienie można łatwo ustawić lokalnie za pomocą 4 przycisków nawigacyjnych i wyświetlacza TFT.

Poniżej rysunek poglądowy pracy BFA z opisem poszczególnych sekcji:

 1. Filtr przestrajalny 410-750 MHz (szerokość 30MHz)
 2. Stałe filtry 935-960 MHz (USA) oraz 1240-1260 MHz (Japonia)
 3. Filtr górnoprzepustowy (410/470/510 MHz) i filtr dolnoprzepustowy (600/700/810 MHz) CASCADE (9 kombinacji pasmowoprzepustowych)
 4. Filtr górnoprzepustowy (410/470/510 MHz) i filtr dolnoprzepustowy (600/700/810 MHz) CASCADE (9 kombinacji pasmowoprzepustowych)
 5. Bypass – dla odbioru pełnego pasma
 6. Możliwość wyłączenia kontroli strefy
 7. Kontrola wzmocnienia od -12 do +27 dB
 8. Zdalne sterowanie – dane przesyłane po kablu koncentrycznym

Firma Wisycom umożliwia zdalne sterowanie wzmacniaczem BFA w ten sam sposób, co anteną LFA, tj. za pomocą urządzeń MAT288/MAT244, które przesyłają dane po tym samym kablu koncentrycznym, po którym realizowana jest transmisja RF. Można również sterować LFA, BFA po drugiej stronie światłowodu (MFL). Korzystając z najnowszej technologii filtrów Wisycom, BFA zapewnia pełną kontrolę stref RF i pozwala budować elastyczne i zdalnie sterowane systemy antenowe.

MPA4

Dla systemów fonii zwrotnej WisyCom oferuje MPA4 – czterokrotny wzmacniacz mocy zoptymalizowany pod kątem zadziwiającej wręcz liniowości tego urządzenia. W połączeniu ze systemem światłowodowym Wisycom MFL model MPA4 idealnie nadaje się do wzmacniania sygnałów w zdalnych obszarach pracy.

Najważniejsze cechy MPA to:

 • Szerokie pasmo pracy w zakresie 470-620 MHz lub 600 – 800 MHz
 • Dokonała liniowość pracy urządzenia: OIP3 > 50 dBm
 • Redundancja zasilania: 230/110 Vac & 12Vdc
 • Bezwzględna maksymalna moc wejściowa +20 dBm

Poniższy przykład ilustruje dystrybucję 16 kanałów zwrotnych (16 x IEM) przy użyciu urządzeń WisyCom dla kontroli obszarów pracy lokalnej i zdalnej.

Niespotykana gdzie indziej liniowość MPA4 pozwala na wzmocnienie tak dużej ilości sygnałów RF przesyłanych po światłowodzie bez obawy powstania intermodulacji, które mogłyby zakłócić transmitowane nośne RF. Zastosowane izolatory i filtry są mocną stroną MPA4 w eliminowaniu intermodulacji.

PAW

W trakcie produkcji plenerowej, ale i nie tylko, może się zdarzyć, że wzmacniacz MPA4 to za duże działo. Czasami nie warto używać wielkiego osiemnastokołowca, ale małą furgonetkę, bo jest zwrotna i szybka. Takim urządzeniem jest PAW/PAWN.

PAW to szerokopasmowy wzmacniacz liniowy zaprojektowany w celu zwiększenia sygnału RF o max. 20 dB (ok. max 250 mW). Obudowa PAW jest wykonana z wytrzymałego aluminium, jest wodoodporna i nadaje się do instalacji na zewnątrz. Możliwość montażu na ścianie zapewniają 2 otwory pod śruby M4.

Urządzenie występuje w wersji ze złączami BNC (PAW) oraz N (PAWN). Dostępne są następujące pasma pracy:

 • PAW-V pracujący w paśmie 170-250 MHz
 • PAW-L pracujący w paśmie 435-700 MHz
 • PAW-H pracujący w paśmie 566-800 MHz

Dostępny jest również model PAW-x dla częstotliwości powyżej 960MHz oraz PAW-W dla pasma powyżej 1300MHz.

PAW może być zasilany albo z nadajnika WisyCom (MTK952), albo przez system transmisji zdalnej po światłowodzie (MFL) i użyciu kabla koncentrycznego, albo przez nadajnik firm trzecich spełniających parametry zasilania 200mA @ 12V.

Wzmacniacz posiada diodę LED sygnalizującą w jakim zakresie mocy pracuje:

Brak sygnalizacji oznacza brak mocy dodatkowej czyli pracuje jak bypass. Pomarańczowa sygnalizacja to moc wyjściowa RF mniejsza niż 10mW. Kolor zielony to moc wyjściowa równa lub wyższa niż 10mW.

Poniżej jeden z typowych przykładów zastosowania urządzenia PAW, który jest zasilany przez urządzenie MFL, zapewniając od 10mW do 200mW mocy wyjściowej, zgodnie z ustawieniem wzmocnienia modułu MFL-R.

Poniższa tabela przedstawia ustawienia mocy wyjściowej dla PAW:

Ustawienia mocy wyjściowej PAW zależne są od ustawień modułów MFL po stronie remote (zdalnej). Należy o tym pamiętać. Nie można wpuścić w światłowód sygnałów silnie wzmocnionych ze względu na wystąpienie intermodulacji (OPI3), które zniszczą sygnał użyteczny.

 

Zainteresował Cię ten artykuł? Potrzebujesz więcej informacji? Zapraszamy do kontaktu z firmą Pawlaki Pro Audio, gdzie odpowiemy na pytania związane ze zastosowaniem anten i wzmacniaczy WisyCom w Państwa produkcjach.