Z tymi urządzeniami RF zrobisz każdą produkcję telewizyjną i nie będziesz miał bólu głowy

Czy marzył się Wam kiedyś jeden combiner, który może zebrać sygnał z anten odbiorczych z kilku planów jednocześnie? W ofercie firmy WisyCom znajdziecie takie rozwiązanie. W dzisiejszym odcinku „bazy wiedzy” przedstawiamy tandem urządzeń MAT288 & SPL2216.

MAT288

W zasadzie nie na miejscu byłoby powiedzieć o MAT288, że to po prostu combiner. MAT288 to zaawansowana szerokopasmowa programowalna matryca sygnałów RF. To unikalne urządzenie pozwala w locie łączyć sygnały RF pochodzące z maksymalnie 8 obszarów (kilka różnorodnych kanałów) dzięki zastosowaniu matrycy przełączników półprzewodnikowych. MAT288 został zaprojektowany z myślą o największej niezawodności, a wszystkie operacje mogą być wykonywane zdalnie za pomocą połączenia Ethernet. Ponadto urządzenie może być zasilane w sposób redundantny (AC i DC). Poniższy schemat blokowy obrazuje współpracę MAT288 z anatemami odbiorczymi umieszczonymi w kilku obszarach produkcji: Typowe zastosowanie MAT288 to telewizyjne centrum produkcyjne, w którym matryca musi współpracować z kilkoma studiami jednocześnie. Równie dobrze może to być teatr, który do tej pory potrzebował czasu i kombinacji, aby zrealizować połączenie głównej sceny, sceny kameralnej, foyer lub lobby. W innym przypadku zapewne trzeba było dublować odbiorniki mikrofonów bezprzewodowych i zwrotnych w kilku miejscach, aby pokryć zasięgiem wymienione wyżej obszary pracy. MAT288 w połączeniu z transmisją RF po światłowodzie (MFL) rozwiązuje ten problem. Pozwala przy tym umieścić wszystkie urządzenia w jednym miejscu oraz sterowanie i monitorowanie przy użyciu laptopa. Jednocześnie matryca MAT288 daję swobodę zarządzania różnymi obszarami RF w takich aplikacjach jak instalacje ENG, plany zdjęciowe oraz obsługa wydarzeń telewizyjnych przez ekipy techniczne na wozach transmisyjnych (OB van). Ta elastyczność wraz z możliwością pracy w sieci szerokopasmowej pozwala również na łatwe wdrożenie bezprzewodowej infrastruktury audio wraz z optymalizacją posiadanych zasobów CAPEX (tj. współdzielenia zasobów, takich jak mikrofony bezprzewodowe). Urządzenia MAT288 można kaskadować lub łączyć je ze splitterami i sumatorami firm trzecich. Dobrodziejstwo rozwiązań Wisycom wykorzystywane jest niezwykle często dla poprawienia, a wręcz umożliwienia właściwej dystrybucji sygnałów RF w skomplikowanych systemach mikrofonowych Shure Axient czy Sennheiser serii 6000, gdzie te –  wraz ze swoimi splitterami  – łączą się z MAT288 i/lub MFL. Po prostu nie ma innego, równie dobrego, rozwiązania w dziedzinie zaawansowanej dystrybucji RF na rynku. Poniżej przedstawiamy wybrane praktyczne przykłady zastosowania matrycy MAT288:   Prawdę powiedziawszy, możliwości MAT288 są ogromne i tylko nasza wyobraźnia nas ogranicza – oczywiście bez zakłamywania fizyki… Oto najważniejsze parametry matrycy MAT288:
  • Tryby pracy 8: 1 lub 8: 4 lub 2 x 4: 2 (konfigurowalny przez przełącznik)
  • Szerokie pasmo pracy 150-1160 MHz
  • Redundantne zasilanie (AC & DC)
  • Zdalne zarządzanie i monitorowanie alarmów przez Ethernet
  • Zasilanie wzmacniacza anteny załączane niezależnie na każdym wejściu
  • Monitorowanie napięcia i prądu na każdym wzmacniaczu, z alarmem
  • Programowalne tłumiki na każdym wejściu
  • Zdalna kontrola wzmacniaczy (gain/banwidth) z dwukierunkowym łączem danych przez kabel koncentryczny (wejściowe BNC)
  • Czytelny wyświetlacz, na który użytkownik może wprowadzić własne opisy w celu zidentyfikowania 8 stref (obszarów)
Ponadto przedni panel MAT288 pozwala monitorować poziom prądu i napięcia na każdej z anten w danej strefie. W połączeniu z antenami odbiorczymi Wisycom LFA otrzymujemy możliwość zdalnej kontroli wzmocnienia/tłumienia anteny – bez potrzeby podchodzenia do niej i dokonywania zmian. Matryca umożliwia również zmianę filtrów, które są używane przez wzmacniacze BFA lub anteny LFA/ADFA.

SPL2216

SPL2216 to zawansowany splitter antenowy w portfolio firmy Wisycom. W połączeniu z MAT288 daje nieograniczone możliwości obsługi centrów produkcyjnych o wielu pomieszczeniach lub w złożonych produkcjach telewizyjnych. Urządzenie prezentuje się następująco (widok z przodu i z tyłu): SPL2216 jest aktywnym splitterem/combinerem umożliwiającym kontrolę dwóch niezależnych planów i rozdzielający sygnał na 16 wyjść. Podłączenie szesnastu (16) odbiorników mikrofonów bezprzewodowych daje nam niespotykaną możliwość kontroli 32 kanałów bezprzewodowych. SPL2216 umożliwia wybór między dwoma (2) obszarami pracy, z których każdy można aktywować niezależnie za pomocą przycisków na panelu przednim urządzenia. Oznacza to, że nasze obszary pracy mogą pracować niezależnie albo jako dwa miejsca zbierające jednocześnie sygnały z 32 mikrofonów bezprzewodowych umiejscowionych na obu planach. Podobnie jak MAT288, SPL2216 zapewnia kontrolę diagnostyczną anten odbiorczych dzięki protokołowi zdalnej anteny Wisycom: Za pomocą tego samego kabla koncentrycznego możemy stworzyć sieć do monitorowania i sterowania zdalnymi wzmacniaczami (BFA) lub antenami (LFA/AFDA). Dzięki interfejsowi Ethernet wszystkie te funkcje mogą być obsługiwane z poziomu komputera PC za pomocą oprogramowania Wisycom Wireless Manager. Istnieje również młodszy brat SPLA2216 o nazwie SPL2208 umożliwiający podłączenie 8 odbiorników mikrofonów bezprzewodowych, co daje nam w sumie 16 kanałów odbiorczych. Splittery serii SPL22xx można łączyć ze sobą i matrycami MAT288 oraz splitterami firm trzecich (np. Shure, Sennheiser), tworząc skomplikowane i zaawansowane systemy dystrybucji sygnałów RF. Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz wiedzieć więcej? Zapytaj Łukasza.

Dane rejestrowe:
Pawlaki Pro Audio
Kościelna Droga 105D
05-092 Łomianki Dolne
NIP: 7751067557

Email: pawlaki [at] pawlaki.com
Tel.: +48 692 213 713

Biuro handlowe:
Wiślana 32E
05-092 Łomianki Dolne

Godziny pracy:
Pon-Pt: 9:00-17:00
So: fiesta
N: siesta

Mapa dojazdu: